Sretan Dan baleta!

Autor: //Datum objave: 01.10.2015.

Svjetski dan baleta slavi se danas, a diljem svijeta obilježava ga se  plesom. Velike kazališne kuće omogućile su svim ljubiteljima plesa da preko interneta zavire u baletne dvorane i saznaju kako izgledaju probe, čuju razmišljanja velikih baletnih umjetnika i shvate na koji način funkcioniraju baletni ansambli. Na web stranici worldballetday.com može se odabrati neko od svjetskih  kazališta koja sudjeluju u projektu i vidjeti kako izgleda baletna svakodnevnica.

 

U sklopu proslave predviđen je 23-satni program uživo pet vodećih svjetskih baletnih kompanija, kao i nekih malih. Tako će publika moći tijekom dana na YouTubeu gledati što se događa u dvoranama velikih kazališta: The Australian Ballet, Royal Ballet, The National ballet of Canada i San Francisco Ballet. Osim toga, predstavit će se i American Ballet Theatre, Birmigham Royal Ballet, Hamburg Ballett, Houston Ballet, Northern Ballet, Pacific Northwest Ballet, Scottish Ballet, Royal New Zaeland Ballet, National Ballet of China… Svi oni udružit će snage i predstaviti publici najljepše od baletne umjetnosti, kako bi obilježili ovaj poseban dan u plesnim zajednicama diljem svijeta. 

 

Nažalost, Hrvatska se ni ove godine nije pridružila proslavama – nije bilo za očekivati da se naša mala kazališta uključe u bilo kakav live stream, no nevjerojatno je da se baš nikako neće obilježiti Svjetski dan baleta. U zagrebačkom HNK se večeras pleše Bajadera, no to je samo slučajan odabir datuma i nikako nije povezana s proslavom Dana baleta.

 

– Plesači su instrumenti, poput glasovira kojeg svira koreograf – rekao je slavni George Balanchine, a mi želimo svim plesačima baleta, kao i onima koji ovaj ples vole (bez obzira plešu li ga ili ne) sretan Svjetski dan baleta.

 

 

 

Najnovije iz kategorije "Novosti":

Nagrada Tito Strozzi dodijeljena baletnoj predstavi Peer Gynt

ZAGREB – Nagrada Tito Strozzi za kazališnu sezonu 2022./2023. dodijeljena je baletnoj predstavi Peer Gynt u izvođenju baletnog ansambla, orkestra i zbora Opere HNK-a u Zagreb

Orašar po Orlikowskom pleše se u Splitu

SPLIT – S čak deset izvedbi Orašara u prosincu i tri početkom siječnja, Balet Hrvatskog narodnog kazališta Split obradovat će svoju publiku u predstojećim blagdanskim danima.

S Bolleom nastupaju i domaći plesači

MILANO – Jedan od najcjenjenijih baletnih umjetnika današnjice, poznat kao novi Nurejev, međunarodna plesna zvijezda Roberto Bolle na svom će ovogodišnjem gala koncertu ̵

Najnovije vijesti na portalu:

Odlazak bijele balerine

SPLIT – Na Facebook tranici Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu osvanula je u utorak kratka obavijest o gubitku bivše članice Baleta. – Posljednje zbogom Gorjani Raun

Nagrada Tito Strozzi dodijeljena baletnoj predstavi Peer Gynt

ZAGREB – Nagrada Tito Strozzi za kazališnu sezonu 2022./2023. dodijeljena je baletnoj predstavi Peer Gynt u izvođenju baletnog ansambla, orkestra i zbora Opere HNK-a u Zagreb

Diptih iz Rijeke i Varaždina

SPLIT – „Sad i nikad više“ baletni je diptih Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca iz Rijeke i HNK u Varaždinu koji će u ponedjeljak 27. studenog s početkom u 19.30 sa