Kako snimati plesače?

Autor: //Datum objave: 01.04.2018.

ZAGREB – Što je zajedničko balerinama i baletanima poput Ive Vitić Gameiro, Andrea Schifana, Edine Pličanić i Azamata Nabiullina? Pa, između ostalog, svi su prošli kroz ruke i objektiv mladog grafičkog dizajnera i fotografa Marka Vučenika. Iako ima tek 33 godine, ovaj Međimurac na svojem aparatu već je urezao veliki broj recki na kojima bi mu zavidjeli i mnogo stariji kolege fotografi.

 

Prije samo osam godina završio je Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, javnosti je postao poznat prije dvije godine izložbom “Polaroid 44” u kojoj su mu modeli bili priznati glumci i glazbenici, a zadnjih nekoliko godina aktivno snima zvijezde baletnog ansambla HNK. Ispričao nam je što ga je privuklo snimanju upravo ove umjetnosti.

 

– Balet kod mene prvenstveno izaziva divljenje. U njegovoj ljepoti gledam graciozne plesne pokrete koji istovremeno moraju biti tehnički točni i to mi je bio cilj prenijeti na plesnu fotografiju. S druge strane, kod portreta baletnih umjetnika želio sam prenijeti njihove emocije na fotografiju. Neke od njih bih smjestio u baletnu pokusnu dvoranu obučene u službenu odjeću za trening dok sam druge smjestio ispred grafitne ulične umjetnosti u “casual style” odjeći i tenisicama – objasnio je Marko.
 
Andrea Scifano, foto: Marko Vučenik
 
 
Upravo je taj polaritet između savršenstva baletnog pokreta na pozornici i stvarnog života koje baletani i balerine proživljavaju, Marko htio spojiti i pokazati na fotografiji.
 
 
– Kao i sam balet, baletna fotografija teži savršenstvu i ljepoti, ali istovremeno sam želio pružiti publici pogled “iza kulisa” te im približiti baletne umjetnike na ležerniji način jer im se publika ima prilike diviti samo na pozornici. Svaki od baletnih umjetnika ima fascinantnu životnu priču, većina ih dolazi u ansambl s raznih strana svijeta, u sebi nose ljepotu i tragediju, ljubav i strast, nadu i očaj, ljupkost, sklad i snagu, ali na kraju u sebi nose tu veliku životnu radost kojom očaravaju sve oko sebe – poručio je Marko.
 
 
Nadodao je kako iako na prvi pogled baletni umjetnici izgledaju kao lagani, graciozni, mili i krhki, u njima se krije svojevrsna tuga pomiješana sa srećom koja je rezultat nebrojenih sati mukotrpnog i teškog rada, odricanja i godina usavršavanja kako bi balet u konačnici izgledao lagano i lijepo.
 
 
-Pokušao sam ovjekovječiti sve te njihove emocije snimajući baletnu skupinu HNK u trenucima pokreta ali i predaha –  zaključio je Marko.
 
Neke od fotografija plesača koje je snimio možete vidjeti ovdje.
Najnovije iz kategorije "Novosti":

Nagrada Tito Strozzi dodijeljena baletnoj predstavi Peer Gynt

ZAGREB – Nagrada Tito Strozzi za kazališnu sezonu 2022./2023. dodijeljena je baletnoj predstavi Peer Gynt u izvođenju baletnog ansambla, orkestra i zbora Opere HNK-a u Zagreb

Orašar po Orlikowskom pleše se u Splitu

SPLIT – S čak deset izvedbi Orašara u prosincu i tri početkom siječnja, Balet Hrvatskog narodnog kazališta Split obradovat će svoju publiku u predstojećim blagdanskim danima.

S Bolleom nastupaju i domaći plesači

MILANO – Jedan od najcjenjenijih baletnih umjetnika današnjice, poznat kao novi Nurejev, međunarodna plesna zvijezda Roberto Bolle na svom će ovogodišnjem gala koncertu ̵

Najnovije vijesti na portalu:

Odlazak bijele balerine

SPLIT – Na Facebook tranici Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu osvanula je u utorak kratka obavijest o gubitku bivše članice Baleta. – Posljednje zbogom Gorjani Raun

Nagrada Tito Strozzi dodijeljena baletnoj predstavi Peer Gynt

ZAGREB – Nagrada Tito Strozzi za kazališnu sezonu 2022./2023. dodijeljena je baletnoj predstavi Peer Gynt u izvođenju baletnog ansambla, orkestra i zbora Opere HNK-a u Zagreb

Diptih iz Rijeke i Varaždina

SPLIT – „Sad i nikad više“ baletni je diptih Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca iz Rijeke i HNK u Varaždinu koji će u ponedjeljak 27. studenog s početkom u 19.30 sa