Poruke povodom Dana plesa

Autor: //Datum objave: 23.04.2021.

ZAGREB – Svjetski dan plesa, koji se obilježava 29, travnja, znači puno plesa. Kompanije diljem svijeta na taj dan izvode plesne predstave, studija imaju dan otvorenih vrata… Ove je godine pitanje što će biti, no sasvim je sigurno da će pandemija odrediti kako će proslava izgledati.

 

No, ono što se sigurno neće promijeniti su poruke. Ove godine svjetsku šalje baletan Friedemann Vogel, dok iza domaće stoji Maša Kolar.

 

„Svjetska zvijezda koja nikada nije izgubila tlo pod nogama”; tako je Tanz Magazine opisao Friedemanna Vogela kad ga je po drugi put 2019. izabrao za „plesača godine“. Sljedeće godine prvak stuttgartskog baleta odlikovan je prestižnom njemačkom nagradom za ples „Izvanrednog izvođača“ u znak priznanja za njegovu dugu i slavnu međunarodnu karijeru.

Budući da je otkad zna za sebe želio postati plesačem, vjerojatno ne čudi što je prvi cjelovečernji dokumentarac o njemu naslovljen Friedemann Vogel – Utjelovljenje plesa.
Ovaj umjetnik, nagrađivan brojnim nagradama, plesao je više od 20 godina na poznatim pozornicama diljem svijeta, od La Scale u Milanu do Boljšoj teatra u Moskvi i Svjetskog baletnog festivala u Tokiju, osvajajući i kritičare i publiku. Poznat po dirljivim portretima junaka u dramskim baletima, ali i po elektrizirajućim izvedbama u suvremenijim djelima, Vogel je nositelj nacionalne titule „Kammertänzer“, najviše počasti koju plesači u Njemačkoj mogu dobiti.
 
 
Njegova poruka, u prijevodu Andreje Jelinčić, glasi:
 
Sve počinje pokretom; to je naš zajednički instinkt, a ples je rafinirani pokret komunikacije. Ma koliko važna i dojmljiva bila besprijekorna tehnika, ​bit plesa je ipak njegova izražajnost.
Mi plesači stalno smo u pokretu i težimo stvaranju tih nezaboravnih trenutaka. To je ono što svaki plesač nastoji postići bez obzira na žanr.
Pa kad nam odjednom, zbog zatvorenih kazališta i otkazanih festivala, više nije dozvoljeno plesati, naši svjetovi zamiru. Bez fizičkog kontakta. Bez predstava. Bez publike. Nikada u novijoj povijesti plesna zajednica nije bila pred tako velikim zajedničkim izazovom da ostane motivirana, da pronađe svoj smisao postojanja.
No baš kad nam se oduzme nešto dragocjeno, doista cijenimo važnost onoga što radimo i koliko ples znači za cjelokupno društvo. Plesače se obično slavi zbog njihove fizičke vještine, no u stvari, nas puno više održava naša mentalna snaga. Vjerujem da će nam ta jedinstvena fizička i psihička živahnost pomoći da sve prevladamo, da nanovo otkrijemo sebe kako bismo nastavili plesati i inspirirati se.

 

Maša Kolar napisala je:

Otkud ples?

Ples je oduvijek i u potpunosti. Želja mi je osvijestiti ples i život u (pra)iskonskom smislu, u kontekstu očuvanja naših instinkta u vrijeme kad su ugroženi što zbog pandemije, što zbog opće težnje kiborgizaciji.
Ples je toliko prirodan da je svijet bez njega nezamisliv. Živući svijet je unikatno i spektakularno čudo. Oboje su prirodna datost koja širi pozitivan i miroljubiv stav, pozitivnu energiju i zadovoljstvo.
Ples je na milijune načina prirođen našim tijelima; on blista u svojoj raznovrsnosti i bogatstvu.
 
Da – tijelo profesionalnog plesača često zahtjeva usamljenički život, ali kreativni nagon omogućuju nam da ostanemo društvena bića, povezujući nas s drugim tijelima da se u najneposrednijoj nuždi podržavamo i međusobno održavamo.
 
Stoga, poštujući svaku napisanu riječ o plesu kao manifestu naše kulture, sve vas pozivam da se više oslonimo na primordijalni potencijal tijela, na tu fino uštimanu „mašinu“ koja podupire ples i život.
Najnovije iz kategorije "Novosti":

HNK nagradio najbolju balerinu

SPLIT – U povodu predstojećeg Dana Hrvatskog narodnog kazališta Split u foyeru splitskog nacionalnog kazališta u petak su svečano dodijeljene nagrade HNK Split za umjetničko

Sretan dan plesa!

Plesači diljem svijeta već tradicionalno, obilježavanju 29. travnja, Svjetski dan plesa. Dan je to kada je rođen jedan od najvećih reformatora plesa, Jeon Georges Noverre, pa je ta

Počinje TREPS!

ZAGREB – TREPS plesni susreti, 19 po redu, počinju u petak, 12. travnja u 19 sati u Centru za kulturu Trešnjevka. Članove ocjenjivačkog suda ove godine čine Ivana Bojanić, Ma

Najnovije vijesti na portalu:

Umjetičko-znanstveni skup posvećen Licitarskom

ZAGREB – Prije točno stotinu godina (17. lipnja 1924. godine), u Narodnome kazalištu u Zagrebu praizveden je balet Licitarsko srce, nastao u suradnji skladatelja Krešimira Ba

Denis Matvienko novi je ravnatelj splitskog Baleta

SPLIT – Od 1. siječnja vodstvo splitskog Baleta preuzet će ukrajinski plesač, koreograf i pedagog Denis Matvienko. Kako su izvijestili iz tog kazališta, riječ je o umjetniku

Sto godina baletnih licitara

ZAGREB – Prije točno stotinu godina (17. lipnja 1924. godine), u Narodnom kazalištu u Zagrebu praizveden je balet Licitarsko srce, nastao u suradnji skladatelja Krešimir