Život u Boljšoj školi

Autor: //Datum objave: 23.04.2012.
MOSKVA – Prvi intervju s Majom Lončar objavili smo dok je bila učenica četvrtog razreda srednje Škole za klasični balet. Nakon toga smo, saznavši da je Maja uspjela upisati akademiju Boljšoj baletnu akademiju u Moskvi, zamolili sve naše čitatelje pomoć, kako bi mogla kupiti špice, kojih iznimno mnogo troši. Danas je Maja već šest mjeseci u Moskvi i već se navikla na drugačiju klimu, hranu i ljude.
 
 
Njen dan počinje oko osam sati ujutro, kada se rasteže i zagrijava. Potom odlazi na sat ruskog jezika. Nakon njega počinju klasovi, koji traju dva sata, a potom slijede karatkerni plesovi ili dueti, ovisno o danu. Njen plesni dan završava oko 18 sati, a ponekad i kasnije, ako se priprema predstava.
–  Pas de deux je izrazito fizički težak, pogotovo mojem razredu, jer imamo profesora koji daje kombinacije za završni kurs. U pas de deuxu puno toga ovisi o dobrom partneru i dobroj konekciji između vas. Mogu slobodno reći da je djevojkama teže. U mom je razredu deset muškaraca i obično se mijenjamo, tako da nemam stalnog partnera – kaže Maja.
 
Objašnjava mi da je u tzv. ruskom razredu. To znači da osim nje i Ane Pogorelić, učenice Škole za klasični balet koja je u Moskvu otišla godinu dana prije, ostalih 11 djevojaka su Ruskinje. One se obrazuju od osme godine u Boljšoj akademiji. No, na akademiji ima ljudu sa svih strana svijeta – iz Japana, Koreje, Amerike, Cipra, Grčke, Italije…
 
Slobodno vrijeme ima samo nedjeljom i navečer, jer akademija s radom prestaje s radom tek u subotu u 19 sati. Nakon toga se Maja potpuno opušta te, ako ima snage i volje šeće Moskvom. Kao Dalmatinka nije se još navikla na hladnu rusku zimu.
 
– Najgore mi je bilo sredinom veljače, kad sam se smrznula na -32 stupnja. Bila sam vani na toj hladnoću i priznajem da sam se ozbiljno uplašila za vlastiti život. Nakon toga sam otkrivanje grada odlučila ostaviti na neko toplije vrijeme – objašnjava Maja.
 
 
Maja i Ruben Rascon vjezbaju prije klasa
(Foto: privatni album)
 

Iako je klima nije oduševila, hrana jest. Sa zadovoljstvom mi nabraja da je probala boršč, plov i razne salate. No, druge vrste hrane su joj preteške, jer se u nih stavlja dodatna mast. Kaže i da svako jutro doručkuje kašu, koja možda nije uzbudljiva ali je dobra za liniju. Na kilograme, doduše, ne mora petjerano paziti, ali uvijek u nekom kutku glave svake balerine čuči mali dio nje same koji nemilosrdno računa kalorije. Maju su, unatoč tome, oduševili brojni ruski slatkiši.

 

U Moskvi ostaje do kraja lipnja, a nakon toga se nada angažmanu u bilo kojem kazalištu, bilo da je ono u našoj zemlji ili negdje drugo.

 

– Otišla sam na školovanje na najbolje moguće mjesto na svijetu i nadam se da ću još napredovati te osigurati sebi dobar angažman. Profesorica mi je Irina Juryevna Syrova, koja je odgojila mnoge generacije vrhunskih plesača, poput Ekaterine Shipuline, Marianne Rizhkyne, Nelly Kobakhidze te sve primabalerine i solistice Boljšoj teatra. Jak je autoritet, ali je s njom ugodno surađivati, iako se i danas, dosta mjeseci poslije, prije početka sata pomalo bojim kako će proći taj dan – priznaje Maja.

Maji želimo puno sreće u daljnjem obrazovanju i sigurni smo da će jednog dana napraviti svjetsku karijeru.

 

INFO: Moskovska državna akademija koreografije (MGAH), poznata kao Boljšoj baletna akademija, jedna je od najstarijih i najprestižnijih škola baleta na cijelom svijetu. U Moskovskoj akademiju je 750 učenika u dobi od 10 do 19 godina, pri čemu je stranaca svega devedesetak. Ruski studenti školovanje na MGAH-u ne plaćaju, a stranci za njega moraju izdvojiti između 12.500 i 13.000 eura za godinu dana. Oni ne dolaze na klasičnu audiciju, nego šalju videosnimke, a profesori onda proučavaju njihovu fizičku konstrukciju i procjenjuju koji bi kandidat mogao postati vrhunski plesač.
Boljšoj balet zapošljava najviše plesača upravo iz ove škole, a isto čine i druga moskovska kazališta. Brojni poznati koreografi, profesori i plesači završili su ovu akademiju i postali međunarodno poznati. Među njima najpoznatija je Maja Pliceskaja, jedna od dvije balerine Sovjetskog saveza proglašene “prima ballerinom assolutom”, točnije, dobivši najvišu titulu u baletnom svijetu.

 

Najnovije iz kategorije "Umjetnici":

Odlazak bijele balerine

SPLIT – Na Facebook tranici Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu osvanula je u utorak kratka obavijest o gubitku bivše članice Baleta. – Posljednje zbogom Gorjani Raun

Oproštaj od kolega

ZAGREB – Na web stranici HNK Zagreb objavljen je dirljiv oproštaj od kolega plesača koji odlaze u mirovinu. Kako su napisali, u baletnoj su se dvorani oprostili od članova an

Preminuo Veseljko Sulić

ZAGREB – Iz HNK Zagreb objavili su kako je 22. ožujka u Rio de Janieru preminuo Veseljko Sulić, veliki hrvatski baletni umjetnik koji se rodio 1929. u Pučišćima na Braču.Nako

Najnovije vijesti na portalu:

Umjetičko-znanstveni skup posvećen Licitarskom

ZAGREB – Prije točno stotinu godina (17. lipnja 1924. godine), u Narodnome kazalištu u Zagrebu praizveden je balet Licitarsko srce, nastao u suradnji skladatelja Krešimira Ba

Denis Matvienko novi je ravnatelj splitskog Baleta

SPLIT – Od 1. siječnja vodstvo splitskog Baleta preuzet će ukrajinski plesač, koreograf i pedagog Denis Matvienko. Kako su izvijestili iz tog kazališta, riječ je o umjetniku

Sto godina baletnih licitara

ZAGREB – Prije točno stotinu godina (17. lipnja 1924. godine), u Narodnom kazalištu u Zagrebu praizveden je balet Licitarsko srce, nastao u suradnji skladatelja Krešimir